Kuidas paroole meeles pidada?

Kuidas paroole meeles pidada?

Koolitustel on sageli küsitud: Kuidas paroole meeles pidada?

Viies õpetajatele arvutikoolitusi läbi tuleb sageli ennast veebikeskkondadesse kasutajaks registreeruda. Jälle tuleb üks parool meeles pidada – sama parooli ei tohi ju kasutada! Sellele järgneb õigustatud küsimus: Kuidas paroole meeles pidada?


Vali enda jaoks meeldejääv parool

Kui valida parooliks näiteks kAiK,j0tJa! siis võib selle parooli meelespidamine esmapilgul osutuda päris keeruliseks. Kui aga teada, kuidas see parool on koostatud, siis muutub parooli meelespidamisne hoopis lihtsamaks.

Nimelt on parool moodustatud  tuntud Oskar Lutsu teose Kevade alguslause esitähtedest: Kui Arno isaga koolimajja jõudis, olid tunnid juba alanud. Lisaks on vaheldumisi kasutatud suuri ja väikseid tähti, o-täht on asendatud numbriga 0 ning lõppu on lisatud hüüumärk.

Lausest moodustatud paroolis võib ka teisi muudatusi teha – näiteks asendata mõned tähed sarnaste numbritega (i asemel 1, ä asemel 2 õ asemel 6, vms). Tegelikult on eesti keele täpitähti paroolis kasutada hea mõte (kui veebikeskkond lubab), sest neid kasutatakse üle maailma paroolides vähe. Sageli nõutakse ka erisümbolite kasutamist paroolides, seega on mõistlik ka neid paroolide sisse kombineerida. Nüüd on parooli meelespidamine hoopis lihtsam.

Selle parooli eeliseks on:

Vali enda jaoks lihtsalt trükitav parool

Eelmises näites kirjeldatud parool on küll suhteliselt lihtne meeles pidada, aga üsna raske trükkida. Arvutikasutajal on lihtne trükkida tekste, mis sarnanevad sõnadele. Näiteks Ku1Arn01sagaKo0limajjaj6udisolidTja. Seda parooli on oluliselt lihtsam trükkida, kui eelmise peatüki näidet, sest selle parooli osad sarnanevad rohkem sõnadele.

Samas on oluline, et Te ei kasutaks oma paroolis sõnastikus leitud sõnu, sest pahalased oskavad paroolide lahtimurdmiseks kasutada sõnastikke.

Selle parooli eeliseks on:

Vali positiivne parool

Kui Sa tunned, et paroolide sisestamisel ennast halvasti, siis vali parooliks, midagi positiivset. Näiteks võta aluseks mingi positiivsust sisendav lause.

Selliste lausete parooliks tegemiseks kasuta eelmistes peatükkides kasutatud võtteid.

Kasuta veebilehitsejate paroolide meelespidajaid

Enamlevinud veebilehitsejatel on olemas paroolide meelde jätmise funktsioon. See on mugav võimalus lasta oma paroole meeles pidada.

Veebilehitsejate poolt paroolide meeldejätmisega tuleb olla ettevaatlik:

Kasuta spetsiaalseid paroolide meelespidamise programme

Kui paroole on palju ja neid on vaja kuidagi süstematiseerida ja hallata, siis on hea võimalus kasutada paroolihaldureid.

Paroolihaldurite kasutamisel on ka omad ohud:

Paroolide haldamiseks olen kasutanud:


Kirjuta oma paroolid üles

Mitmed turvaeksperdid paroolide üleskirutamist ei soovita, kuid teatud tingimustel võiks seda võimalust siiski kasutada. Kui otsustad oma paroolid kuhugi kirja panna, siis kasuta järgmisi nippe:

Ära kasuta parooliks siin artiklis ole vaid paroole

Paroolide näiteid, mis on toodud siin artiklis, ära neid kasuta oma paroolideks. Selle artikli sõnad võivad samuti sattuda mõnesse sõnastikku, mida võidakse kasutada paroolide lahtimurdmiseks.

Lihtsa ja turvalise parooli retsept